اقتصاد

شتاب رشد بورس کم می شود؟/پیش بینی بازار سهام 22 آبان 1401

خروج کم حجم پول و کاهش ارزش معاملات شتاب رشد بورس کم می شود؟/پیش بینی بازار سهام 22 آبان 1401 کدخبر: ۵۳۴۲۱۷ اقتصادنیوز: بورس همچنان مثبت است اما از شتاب رشد آن کاسته شده که این اتفاق قابل پیش بینی هم بود. بعید نیست به زودی شاخص ها یکی دو روز هم منفی شوند که این اتفاق در روند صعودی، طبیعی است. شتاب رشد بورس کم می شود؟/پیش بینی بازار سهام 22 آبان 1401

به گزارش اقتصادنیوز ، دیروز هم شاخص کل بورس رشد کرد اما میزان عرضه ها افزایش یافته بود. البته یکی از دلایل رشد شاخص، افزایش قیمت کامودیتی ها بود که به کمک نمادهای بزرگ و شاخص ساز رفت.

طبیعتا بورس هر هفته نمی تواند مثل هفته گذشته رشد کند و این هفته به احتمال فراوان میزان رشد شاخص ها کمتر از هفته گذشته خواهد بود. هفته قبل که شاخص کل 10 درصد رشد کرد، یکی از بهترین رشدها طی دو سال اخیر بود و تکرار چنین اتفاقی کمی بعید است.

البته همچنان بورس در روند صعودی قرار دارد و نگرانی بابت این موضوع نیست، اما رشد شاخص ها معمولا به اندازه ای پرشتاب نیست که افت 5 ماهه تنها در 2-3 هفته جبران شود.

خروج کم حجم پول و کاهش ارزش معاملات

دیروز ارزش معاملات خرد بازار کمی افت کرد و در حالی که میانگین ارزش معاملات خرد طی 3 روز معاملاتی پیش از آن بیش از 5000 میلیارد تومان بود، دیروز ارزش معاملات به کمتر از 4000 میلیارد تومان رسید.

همین رقم 4000 میلیارد تومان هم مناسب است اما به این شرط که دوباره رقم معاملات بیشتر شود و به سمت 7-8 هزار میلیارد تومان برود. اگر چنین اتفاقی رخ دهد می توان گفت که شاخص کل بورس تا ارتفاع 1.6 میلیون واحد را به راحتی طی خواهد کرد.

دیروز برای سومین روز متوالی سرمایه گذاران حقیقی پول خود را از بازار خارج کردند که البته از شدت این خروج پول کاسته شده است. خروج 30 میلیارد تومان پول حقیقی ها از بازار، تراز ورود و خروج پول خرد به بازار را همچنان منفی نگه داشت اما این رقم بزرگی نیست و جای نگرانی ندارد.

بازگشایی مثبت شاخص ها

با این حال و با توجه به تحرکات سرمایه گذاران می توان این طور برداشت کرد که بازار با شتاب کمتری به رشد خود ادامه می دهد و بعید نیست که در ادامه معاملات این هفته، یکی دو روز هم شاخص ها افت کنند. چنین افتی اگر رخ بدهد، جای نگرانی ندارد چراکه بازار در مسیر صعودی خود باید افت هم داشته باشد.

در شرایط فعلی و با توجه به تعداد دو برابری نمادهای مثبت در مقابل نمادهای منفی در دقایق پایانی معاملات دیروز، می توان انتظار رشد شاخص ها در ابتدای معاملات امروز را داشت. اما عرضه ها احتمالا در نیمه دوم زمان معاملات بیشتر خواهند شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا