جامعه

شرایط جدید فرزندخواندگی چیست؟  

شرایط جدید فرزندخواندگی چیست؟

حسن شرفی در گفت‌وگو ‌با ایسنا اظهار کرد: دختران و زنان بدون همسر که حداقل دارای سی سال سن بوده می‌توانند درصورت داشتن سایر شرایط فرزندخواندگی، متقاضی فرزندخواندگی باشند و پس از ثبت نام در سامانه فرزندخواندگی در نوبت قرار بگیرند.

وی افزود: مطابق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان ۱۳۹۲ با یکی از احکام قضایی فرزندخواندگی، امین موقت یا قیومیت، سرپرستی کودک دختر را بر عهده داشته باشند.

شرفی با بیان اینکه مطابق گزارش سامانه در حال حاضر ۶۵ درصد ثبت شدگان متقاضی کودک زیر دو سال هستند، تصریح کرد: ۶۵۵ متقاضی هم اکنون در لیست انتظار قرار دارند.

وی ادامه داد: متقاضیان کودک معلول درصورتی که کودک معلول قابل واگذاری باشد خارج از نوبت به خانواده متقاضی واگذار می‌شود؛ همچنین می‌تواند از خدمات توانبخشی سازان برای کودک معلول استفاده کند و همچنین به جهت هزینه‌های بالای زندگی کودکان معلول در صورت نیاز خانواده به مساعدت‌های مالی پس از تایید کمیته شبه خانواده استان و کشور کمک هزینه امداد ماهیانه به خانواده پرداخت خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: ثبت نام در سامانه فرزندخواندگی و بارگذاری مدارک موردنیاز در سامانه، رفع نقص مدارک، شرکت در جلسه مصاحبه شهرستان، همکاری در بازدید میدانی همکاران شهرستان، همکاری و پیگیری برای اخذ استعلام از سایر دستگاه‌ها، همکاری و پیگیری اخذ مشاوره‌های دینی و شرکت درجلسات مشاوره فرزندخواندگی و ارائه گواهی دوره آموزشی والدگری از مراحل اخذ فرزندخواندگی است‌.

شرفی ادامه داد: شرکت در جلسه کمیته شبه خانواده استان و تصویب کمیته شبه خانواده استان برای واگذاری؛ مشاهده کودک قابل واگذاری توسط متقاضیان از مراحل دیگر است و چنانچه خانواده متقاضی کودک بودند قبل از معرفی خانواده به دادگاه برای اخذ حکم قضایی(فرزندخواندگی، امین، قیومیت) معرفی می‌شوند.

وی اظهار کرد: اخذ تعهد محضری برای انتقال بخشی از اموال به کودک، اخذ بیمه عمر به نفع کودک از هر یک از متقاضیان و همراهی خانواده برای بازدید و نظارت کارشناسان بهزیستی مطابق دستورالعمل‌های ابلاغی نیز پیگیری‌های بعدی است.

شرفی خاطرنشان کرد: در واگذاری کودکان بدسرپرست، کودک تحویلی باید از نظر سنی با متقاضی تناسب داشته باشد و مطابق دستورالعمل‌ها وشیوه نامه‌های ابلاغی از سوی بهزیستی کشور، به متقاضیان گروه سنی زیر ۴۴ سال، کودک زیر پنج سال و متقاضیان بالای سن ۴۴ سال کودک بالای پنج تا ۱۶ سال به تناسب سن متقاضیان واگذار می‌شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا