اقتصاد

عقب نشینی اتحادیه اروپا از اعمال سقف قیمت گاز روسیه

عقب نشینی اتحادیه اروپا از اعمال سقف قیمت گاز روسیه

روزنامه گاردین روز سه‌شنبه با استناد به یک سند فاش شده گزارش داد که کمیسیون اروپا از اعمال سقف قیمت گاز طبیعی روسیه عقب‌نشینی کرده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه گاردین روز سه‌شنبه با استناد به یک سند فاش شده گزارش داد که کمیسیون اروپا از اعمال سقف قیمت گاز طبیعی روسیه عقب‌نشینی کرده است.

به گفته این روزنامه، در عوض، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا با مالیات های بادآورده بر سود "مازاد" شرکت های انرژی، سیاست خود را برای کاهش قیمت گاز پیش می‌برد.

در پیش‌نویس مقررات مربوط به "ابزار اضطراری برق" که توسط گاردین مشاهده شده است، هیچ سقف قیمتی برای گاز روسیه و گاز وارداتی از دیگر کشورها وجود ندارد.

این در حالی است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا هفته گذشته در مورد این موضوع به توافق نرسیدند.

بر اساس این سند، انتظار می‌رود بروکسل مالیات‌های بادآورده‌ای را بر سود بالای شرکت‌های سوخت فسیلی وضع کند و سقف جداگانه‌ای بر درآمد تولیدکنندگان برق کم کربن اعمال کند.

کمیسیون اروپا تخمین می‌زند که در سال 2022، سود نفت، گاز و زغال‌سنگ برای شرکت‌ها پنج برابر افزایش خواهد یافت.

انتظار می‌رود این طرح روز چهارشنبه در جریان سخنرانی سالانه اورسولا فون در لاین، رئیس این کمیسیون، مطرح شود. گاردین همچنین تأکید کرد که این پیش نویس می تواند تغییر کند و متن نهایی متفاوت باشد.

بر اساس این گزارش، کشورهای عضو اتحادیه اروپا که مقادیر زیادی گاز از روسیه دریافت می کنند، از جمله آلمان، مجارستان، اسلواکی و اتریش، با ایده تعیین سقف قیمت گاز روسیه مخالفت کرده اند.

سایر کشورها، از جمله فرانسه و لهستان، ادعا می‌کنند که سقف قیمت گاز فشار وارد شده به خانوارها و صنایعی را که مجبور به محدود کردن تولید به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها شده‌اند، کاهش می‌دهد.

هلند و دانمارک نسبت به هر سقف قیمتی محتاط هستند و هشدار می‌دهند که می‌تواند امنیت انرژی اروپا در زمستان را به خطر بیندازد و کشورهایی را که برای واردات گاز طبیعی مایع در بازار رقابتی جهانی تلاش می‌کنند، به خطر بیندازند.

انتهای پیام/

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا