جامعه

قدیمی‌ترین فیلم از حرم امام حسین (ع)

قدیمی‌ترین فیلم از حرم امام حسین (ع)

جدیدترین اثر پژوهشی از مجموعه بهشت بقیع، رونمایی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین فیلم نویافته از کربلای معلی و حرم حضرت سیدالشهدا علیه السلام و حرم حضرت عباس بن علی علیه السلام است.

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، جدیدترین اثر پژوهشی از مجموعه بهشت بقیع، رونمایی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین فیلم نویافته از کربلای معلی و حرم حضرت سیدالشهدا علیه السلام و حرم حضرت عباس بن علی علیه السلام است. اصل این فیلم سیاه و سفید و صامت بوده که توسط مجموعه گروه مردمی بهشت بقیع رنگین‌سازی و صداگذاری شده است.

به گفته‌ احمد ابراهیمی به عنوان سرپرست گروه «بهشت بقیع»، این فیلم کوتاه توسط فردریک گادمر در سال 1927 میلادی تهیه شده است. او یک عکاس و فیلمبردار فرانسوی بوده که به کشورهای مختلفی سفر کرده و تصاویر بسیاری را ثبت کرده است. در این فیلم کوتاه که در کشور عراق و در سال 1927 میلادی برابر با سال 1306 شمسی تهیه شده، تصویربردار تلاش کرده پلان‌های مناسبی برای معرفی حرم امام حسین(ع) و حضرت اباالفضل علیهما السلام نمایش بدهد، اما به جهت محدودیت‌هایی که برای غیر مسلمانان وجود داشته، نتوانسته است که دوربین خود را به داخل حرم‌ها ببرد.

امام حسین (ع) ,

این تصاویر از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند بوده و به عنوان یک سند تاریخی و مهم شناخته می‌شوند. برابر پژوهش‌های انجام شده فیلمی قدیمی‌تر از این تصاویر تا کنون یافت نشده و این فیلم از این لحاظ نیز بسیار حائز اهمیت است. در قسمتی از فیلم که دورنمای گنبد و گلدسته‌های حرم دیده می‌شود، بنا بر بررسی‌های به عمل آمده این نماها مربوط به حرم حضرت اباالفضل العباس علیه السلام است. این فیلم برای اولین بار در ایام اربعین حسینی توسط مجموعه گروه مردمی بهشت بقیع منتشر شد.

روایت خبرنگار تسیم از پیاده‌روی زائران اربعین + فیلم

انتهای‌پیام/

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا