جامعه

وزیرعلوم: از مدال‌آوران المپیاد دانشجویی و نفرات برتر کنکور در طول تحصیل حمایت ویژه می‌شود

وزیرعلوم: از مدال‌آوران المپیاد دانشجویی و نفرات برتر کنکور در طول تحصیل حمایت ویژه می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا ، محمدعلی زلفی گل عصر چهارشنبه در حاشیه هفتاد و هفتمین جلسه شورای هدایت استعدادهای درخشان و آیین تبادل توافقنامه سه‌جانبه حمایت از استعدادهای برتر افزود: براساس توافقنامه سه جانبه بین وزارت علوم ، بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی ریاست جمهوری ضمن حمایت ویژه از مدل آوران المپیاد دانش آموزی در طی دوران تحصیل و پس از پایان تحصیل زمینه اشتغال آنها مهیا می شود.

وی ادامه داد: طبق این توافقنامه از ۱۰۰ نفر اول کنکور در رشته های علوم تجربی، ریاضی و فنی و علوم انسانی و ۵۰ نفر اول گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی در طی تحصیل حمایت های ویژه ای شده و بستر مناسبی هم برای ادامه تحصیل آنها بدون شرکت در کنکور فراهم می شود.

وزیر علوم یادآور شد: همچنین بعد از فارغ التحصیلی این دانشجویان در مقطع دکتری وزارت علوم زمینه اشتغال آنها و به کارگیری آنها به عنوان عضو علمی در دانشگاه های کشور را فراهم می کند.

زلفی گل در پاسخ به این سوال که آیا از این برگزیدگان همچون قهرمانان ورزشی تسهیلاتی مانند تامین مسکن و هدیه سکه طلا پرداخت می شود، گفت: حمایت ها نیاز به یک عزم فرابخشی دارد که بدانیم و بدانند آینده کشورر ا نخبگان، دانشمندان و اندیشمندان می سازند بنابراین هرچه ما برای این عزیزان هزینه کنیم، بهترین نوع سرمایه گذاری برای آینده کشور است.

وی ادامه داد: وزارت علوم در همین حد بضاعت دارد اگر چه توانایی بنیاد ملی نخبگان بیشتر است و حمایت های ویژه می کنند. درخواست ما این است که سایر وزارتخانه ها و نهادهای اجرایی آنها به کمک وزارت علوم بیایند چرا که وزارت علوم برای رشد فرزندان خود آنها و مردم کشورمان مهیا می کنیم.

وزیر علوم تصریح کرد: هرچقدر سایر نهادها از این عزیزان حمایت کنند ما بیشتر می توانیم بستر رشد آنها را مهیا کنیم و بعد از دانش آموختگی افراد توانمندتر را تحویل جامعه دهیم که مدیریت اثربخش تر را برای آینده کشور باشد.

به گزارش ایرنا، وزارت علوم امروز (چهارشنبه) میزبان نشست اعضای شورای هدایت استعدادهای درخشان آموزش عالی و تشریح طرح ویژه حمایت از جذب رتبه‌های برتر کنکور سراسری و برگزیدگان المپیاد دانش‌آموزی در رشته‌های اولویت‌دار با حضور محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور بود.

براساس توافقنامه سه جانبه بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، رتبه ‏های یک تا ۱۰۰ گروه ‌های ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی و رتبه‌های یک تا ۵۰ هنر و زبان‏‌های خارجی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ و دارندگان نشان‏‌های طلا، نقره و برنز کشوری در المپیادهای ملی دانش‏ آموزی ادبیات، ریاضی، زیست، شیمی، فیزیک، کامپیوتر و نجوم (با معرفی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) در صورت انتخاب و پذیرش در رشته‌های هدف اولویت‏‌دار از مزایای طرح مذکور برخوردار می‏ شوند.

رشته‌های هدف

رشته‌های گروه علوم پایه: آمار، آمار و سنجش آموزشی، دکتری پیوسته فیزیک، ریاضیات و کاربردها، زمین شناسی، زیست‌شناسی جانوری، زیست‌شناسی سلولی و مولکولی، زیست‌شناسی دریا، زیست‌شناسی گیاهی، شیمی کاربردی، شیمی محض، فیزیک، زیست فناوری

رشته‌های گروه علوم انسانی: ایران‌شناسی، باستان‌شناسی، تاریخ، جامعه‌شناسی، جغرافیا، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تربیتی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه، معارف اسلامی

رشته‌های گروه مهندسی کشاورزی: علوم و مهندسی آب، علوم و مهندسی باغبانی، علوم و مهندسی خاک، علوم و مهندسی صنایع غذایی، مهندسی اقتصاد کشاورزی، مهندسی ترویج و آموزش کشاورزی پایدار، مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی؛

تسهیلات برگزیدگان طرح

پذیرش بدون آزمون به عنوان استعدادهای درخشان در دوره‌های تحصیلی بالاتر تا مقطع دکتری تخصصی در رشته‏‌های هدف در دانشگاه های وابسته به وزارت علوم

دریافت حمایت مالی ماهانه بنیاد ملی نخبگان به میزان حداقل دستمزد تعیین شده توسط شورای عالی کار، در صورت انتخاب و پذیرش در رشته ‏های هدف در طی دورۀ تحصیل در داخل کشور در ازای انجام فعالیت‌های علمی و اجرایی

دریافت کمک‏‌هزینه بنیاد ملی نخبگان برای اجرای برنامۀ توانمندسازی و پشتیبانی از فعالیت ‏های آموزشی، پژوهشی، فناورانه، نوآورانه و فرهنگی به پیشنهاد برگزیدۀ طرح و تأیید استاد راهبر

بهره ‏مندی از تسهیلات طرح جایگزین خدمت بنیاد ملی نخبگان (طرح شهید صیاد شیرازی)

اعطای تسهیلات دورۀ پسادکتری بنیاد ملی نخبگان (طرح شهید دکتر چمران) بعد از پایان دوره دکتری تخصصی به مدت حداکثر ۳ سال

اعطای تسهیلات ویژۀ بنیاد ملی نخبگان برای جذب در دستگاه‌های اجرایی و مؤسسه‏ های علمی کشور (طرح شهید دکتر شهریاری)

اعطای تسهیلات استادیاران جوان بنیاد ملی نخبگان (طرح مرحوم دکتر کاظمی ‏آشتیانی) و در صورت اشتغال به عنوان عضو هیئت علمی در داخل کشور

اعطای تسهیلات جذب در نهادهای فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان بنیاد ملی نخبگان (طرح شهید تهرانی‌مقدم)

اعطای بیمۀ تکمیلی درمان به برگزیدگان طرح و اعضای خانوادۀ آنان شامل همسر و فرزندان، تا پایان تحصیل در داخل کشور

اعطای کمک‌هزینۀ اعزام به فرصت مطالعاتی داخل یا خارج از کشور به برگزیدۀ طرح، در دورۀ دکتری تخصصی

اعطای تسهیلات راه‌اندازی و حمایت از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، مطابق با قوانین و مقررات مربوطه

اعطای پوشش صندوق حمایتی بیمه درآمد بنیاد ملی نخبگان پس از دانش ‏آموختگی برگزیدۀ طرح از دورۀ دکتری تخصصی، در صورت ارائة درخواست و به شرط اقامت وی در داخل کشور، متناسب با سال‌هایی که در داخل کشور و در رشته‌های هدف تحصیل کرده است.

در صورت قبولی هر یک از برگزیدگان در رشته های هدف، باید با مراجعه به سامانه سینا درخواست خود را برای استفاده از تسهیلات این طرح ثبت کنند.

شورای هدایت استعدادهای درخشان برای تعیین سیاست‌‎ها و راهنمایی‌های عملیاتی و به اجرا در آوردن طرح‌های آزمایشی شکوفاسازی استعدادهای درخشان در دانشگاه‌‎ها و مؤسسات آموزش عالی بر اساس مصوبه جلسه ۵۰۲ مورخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و معاون آموزشی و معاون پژوهشی وزارتخانه، رییس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، رییس سازمان سنجش، دبیر شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم و چهار نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عضو این شورا هستند.

دبیرخانه شورا در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تشکیل و دبیر شورا به پیشنهاد معاون آموزشی و حکم وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌‎شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا