جامعه

پیش ثبت نام اربعین در سامانه سماح تا پایان هفته

پیش ثبت نام اربعین در سامانه سماح تا پایان هفته

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، معاون امور عتبات سازمان حج و زیارت با اعلام این خبر گفت: پیش ثبت نام پیاده روی اربعین از ۱۰ تیر امسال در سامانه سماح به نشانی Samah.haj.ir آغاز شده است و تاکنون بیش از یک میلیون نفر برای زیارت اربعین امسال اعلام آمادگی کرده‌اند.
حجت الاسلام صحبت الله رحمانی با تاکید بر اینکه مشتاقان زیارت اربعین باید در سامانه سماح ثبت‌نام کنند، تصریح کرد: پیشتر قرار بود پیش ثبت‌نام در سامانه سماح تا امروز ۱۷ مرداد ادامه داشته باشد، اما، چون ثبت نام در سامانه سماح شرط عبور از مرز برای زیارت اربعین است و پایان این فرصت با دهه اول محرم و تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی همزمان شده است تصمیم بر آن شد تا ۲۱ مرداد تمدید شد.
وی هدف از ثبت‌نام متقاضیان زیارت اربعین در سامانه سماح را ساماندهی جمعیت، مشخص شدن نوبت و زمان خروج از مرز برای زائران، برنامه‌ریزی دقیق برای حمل و نقل، اسکان و تغذیه و سایر خدمات دانست.
معاون سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه زائران اربعین باید تحت پوشش خدمات بیمه قرار گیرند، افزود: داشتن بیمه برای زائران اربعین امری ضروری است و ما قصد داریم همه زوار را تحت پوشش بیمه قرار دهیم تا در صورت مشکلات احتمالی متحمل هزینه بالا نشوند. بر همین اساس برای تشرف به زیارت اربعین ثبت‌نام در سامانه سماح الزامی است.
آقای رحمانی تصریح کرد: داشتن گذرنامه و تزریق دو دُز واکسن یا واکسن یادآور بر اساس اعلام سامانه ایران من، از مدارک مورد نیاز برای زایران است.
وی با بیان اینکه زوار حسینی باید برای ثبت نام در سامانه سماح اهتمام داشته باشند، گفت: داشتن گذرنامه رسمی، یکی از شروط برای زیارت عتبات عالیات است که حداقل شش ماه باید اعتبار داشته باشد؛ از این رو، درخواست داریم در فرصت باقی مانده کسانی که مهلت گذرنامه شان کمتر از این میزان است، برای تمدید اعتبار گذرنامه اقدام کنند.
معاون سازمان حج و زیارت ادامه داد: تزریق دو دُز واکسن از دیگر شروط است و کسانی که شش ماه از آخرین زمان تزریق واکسن‌شان گذشته است، باید دُز یادآور تزریق کنند. حجت الاسلام رحمانی افزود: افراد در سامانه سماح، مرز احتمالی برای تشرف به پیاده‌روی اربعین را نیز انتخاب می‌کنند که علاوه بر مرز هوایی، مرز‌های مهران، شلمچه، خسروی و چذابه در فهرست مرز‌های زمینی سفر اربعین قرار دارند.
ستاد مرکزی اربعین امسال تشرف حدود پنج میلیون ایرانی به مراسم پیاده‌روی اربعین را پیش بینی کرده است و کمیته‌های مختلف در حال برنامه‌ریزی برای حضور میلیونی عاشقان حسینی پس از دو سال محدودیت در این مراسم هستند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا