اقتصاد

کاهش درآمد انرژی روسیه به پایین‌ترین رقم طی 14 ماه گذشته

کاهش درآمد انرژی روسیه به پایین‌ترین رقم طی ۱۴ ماه گذشته

ارزان شدن نفت روسیه به خاطر خودداری مشتریان غربی از خرید نفت این کشور، درآمد نفت و گاز روسیه را در ماه اوت به ۶۷۱.۹ میلیارد روبل (۱۱.۱ میلیارد دلار)، رساند یعنی ۱۳ درصد کاهش نسبت‌به ماه ژوئن.

– اخبار اقتصادی –

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، تحریم‌های غربی علیه روسیه به‌خاطر جنگ اوکراین کرملین را مجبور کرد قیمت نفت خود را پایین بیاورد و جریان صادرات گاز به اروپا را کاهش دهد. بنابراین درآمد انرژی روسیه در ماه اوت به پایین‌ترین رقم طی یک‌سال گذشته رسید.

خودداری مشتریان سنتی نفت روسیه در اروپا از خرید نفت این کشور بدین معناست که مسکو مجبور شده نفت خود را با کاهش قیمت شدیدی در بازارهای آسیا به فروش برساند، بنابراین نتوانسته از بالا رفتن قیمت نفت سودی ببرد. درحالی‌که قیمت گاز در ماه اوت در اروپا به بالاترین رقم رسیده بود، عوارض فروش گاز که سهم کوچکی را در بودجه روسیه داشت، نتوانست جبران پایین آمدن درآمد نفت را کند. شرکت گازپروم روسیه صادرات گاز به اروپا را در تابستان جاری به‌شدت پایین آورده و تحریم‌های غرب را مقصر این اتفاق می‌داند.

آمریکا خریداران نفت روسیه به قیمت بالاتر از سقف را تحریم می‌کندشولتز: آلمان برای توقف کامل واردات گاز روسیه "آماده" است

طبق اطلاعات وزارت دارایی روسیه که در روز دوشنبه منتشر شد، درآمد نفت و گاز این کشور که بیش‌از یک‌سوم بودجه روسیه را تشکیل می‌دهد در ماه گذشته میلادی به 671.9 میلیارد روبل (11.1 میلیارد دلار) رسید یعنی 13 درصد کاهش نسبت‌به ماه ژوئن. درآمد انرژی روسیه با وجود افزایش 10 درصدی قیمت نفت خام اورال این کشور، 3.4 درصد نسبت‌به سال قبل کاهش داشته‌ است.

تصمیم گروه هفت‌کشور صنعتی دنیا برای تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه می‌تواند ضربه دیگری به خزانه این کشور باشد. در شرایطی که رییس‌جمهور روسیه تهدید کرده صادرات به کشورهایی را که چنین اقدامی را تایید کنند متوقف خواهد کرد، تعیین سقف قیمت باعث کاهش بیشتر قیمت سوخت روسیه برای خریداران باقی‌مانده می‌شود.

طبق گزارش وزارت دارایی روسیه، کاهش ماهیانه درآمد نفت و گاز روسیه در ماه اوت می‌تواند نتیجه قوانین مالیاتی هم باشد. تولیدکنندگان نفت روسیه معمولاً در اولین ماه هر فصل مالیات فصل قبل را براساس سود خود پرداخت می‌کنند.

انتهای پیام/29

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا