سیاست

گزارشگر ویژه سازمان ملل: تحریم ها بیشترین اثر را بر اقشار آسیب پذیر می گذارد

گزارشگر ویژه سازمان ملل: تحریم ها بیشترین اثر را بر اقشار آسیب پذیر می گذارد

به گزارش الف در این نشست که دکتر حسن فرطوسی وکیل و حقوقدان بین المللی به نمایندگی از سازمان دفاع از قربانیان خشونت مدیریت آن را بر عهده داشت، خانم پروفسور آلنا دوهان گزارشگر ویژه اقدامات یکجانبه قهری( تحریم) شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به اثرات تحریم بر اقشار آسیب پذیر جوامع تحت تحریم گفت: به دلیل بروز تحریم های ثانویه، حتی تحریم‌های محدود، همانند تحریم چند فعال و چهره اقتصادی می تواند اثرات شدیدی بر مردم داشته باشد، مانند آنچه در زیمباوه اتفاق افتاده است.

وی افزود: در شرایط تحریم گاهی بیماران مجبور می شوند برای تامین نیازهای معیشتی خود داروهایی را که با یارانه به آنها ارائه شده در بازار سیاه به فروش برسانند.

گزارشگر ویژه تحریم ها در خصوص تاثیر تحریم ها بر دسترسی دانشجویان به منابع دانشگاهی بین المللی افزود: تحریم های یکجانبه نه تنها بر دسترسی دانشجویان ایرانی اثر گذاشته بلکه دسترسی اساتید دانشگاهی بر منابع و مقالات خارجی همچنین دسترسی به نرم افزارهایی نظیر زوم و جلسات مجازی بین المللی را محدود کرده است.

وی در این باره اضافه کرد : در همین راستا مکاتباتی با یونسکو داشته ام اما صدای من در این مورد ناکافی است و همکاری جامعه مدنی برای تقویت و شنیده شدن آن مورد نیاز و توجه است.

پروفسور آلنا دوهان اضافه کرد: در زیمباوه به عنوان یکی از کشورهای تحت تحریم فقدان زیرساخت‌های مربوط به تامین آب آشامیدنی، مانند در دسترس نبودن ماده اولیه برای ساختن لوله های آب، باعث شده است که دسترسی مردم به آب آشامیدنی سالم به طرز قابل توجهی کاهش یافته و بیماری‌هایی نظیر وبا شیوع یابد.

گزارشگر ویژه تحریم ها تاکید کرد: ایران اعلام کرده است که تمام مهاجران افغانستانی را در مدارس دولتی ثبت نام می کند اما در بسیاری از موارد مشکلات معیشتی باعث می‌شود که کودکان پناهنده، به دلیل ناتوانی در تامین لوازم‌التحریر یا بلیط اتوبوس برای رفت و آمد به مدرسه، از ادامه تحصیل باز بمانند.

وی ادامه داد: در شرایط تحریم تعداد زنان سرپرست خانوار بسیار افزایش می یابد چرا که مردان برای تامین معیشت خانواده به کشورهای دیگر مهاجرت می کنند و در بسیاری از موارد برای انتقال دستمزد خود به کشورشان با مشکلات جدی روبرو هستند. در این شرایط زنان سرپرست خانوار با مشکلاتی مانند بیکاری و خطراتی مانند بزهکاری و روسپیگری دست و پنجه نرم می‌کنند.

گزارشگر ویژه تحریم ها تصریح کرد: در ونزوئلا، بسیاری از بیمارستان‌ها از داشتن تجهیزات کافی محروم بوده و تعداد بعضی تجهیزات پزشکی آنقدر کم است که در صورت نیاز همزمان چند بیمار به یک دستگاه تعدادی از آنها جان خود را از دست میدهند. همچنین در این کشور تحریم ها دسترسی بیمارستان‌ها را به ۵۰ نوع داروی بسیار ضروری محدود کرده و انجام آزمایش‌های بسیار ساده خون را ناممکن کرده است.

وی همچنین اذعان داشت: طی دو سال گذشته در این کشور نرخ مرگ و میر دو برابر شده است.

پروفسور دوهان با اشاره به این نکته که در بسیاری از کشورهای تحت تحریم بیماران خاص از دسترسی به داروهای خود محروم مانده اند افزود: تحریم ها در انتقال کمک‌های بشردوستانه که در ظاهر از تحریم ها استثنا شده اند نیز مشکل ایجاد کرده است اما در واقعیت صدور مجوز ارسال این کمک‌ها آنقدر درازمدت و پرهزینه است که باعث می‌شود این معافیت‌های بشردوستانه عملا فایده نداشته باشند.مشکل دیگری که اقلام بشردوستانه را هدف قرار داده این است که معافیت‌های مربوطه فقط غذا و دارو را شامل شده و اقلام ضروری مانند آب آشامیدنی، تاسیسات تهیه آب و قطعات یدکی دستگاه‌های پزشکی را شامل نمی‌شوند.

در ادامه این نشست دکتر پارساپور مدیرعامل Humane Globe ( سازمانی که برای کودکان سرطانی تلاش می کند) گفت:کمبود دارو تحت تاثیر عدم تمایل برخی شرکت‌های دارویی برای فروش دارو ایجاد می شود.

وی افزود : در ایران تحریم باعث شده بیمارانی مانند کودکان مبتلا به سرطان و ای بی با مشکل کمبود داروی خود مواجه باشند. در برخی موارد دیده شده که پدر خانواده به دلیل ناتوانی در تامین داروی فرزند خود به خودکشی دست زده است.

دکتر پارساپور اضافه کرد: در شرایط تحریم دیده می‌شود که دارو به‌عنوان یک ابزار سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از کودکان، که در صورت وجود دارو، به راحتی درمان می‌شوند، در شرایط تحریم معلول شده و یا جان خود را از دست می‌دهند. ایشان در ادامه به ارائه مصادیق این موضوع درخصوص دو کودک اهل ایران مبتلا به سرطان پرداختند و قرار بر ارائه مستندات این امر به گزارشگر ویژه جهت پیگیری ایشان شد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا